Diagnostyka radiologiczna to metoda diagnostyka w stomatologii, pomagająca odpowiednio w diagnozowaniu dolegliwości różnego rodzaju, związanych przede wszystkim z występowaniem próchnicy, jak i ubytków w zębach. Rentgen zęba zalecany jest również przed implantacją oraz formowaniem protezy zębowej. Niekiedy stomatolog może skierować swojego pacjenta na prześwietlenie zęba w celu skontrolowania przebiegu i skuteczności wdrożonego sposobu leczenia.

Zalecenia

RTG zęba wykonuje się również przed zaplanowanym leczeniem kanałowym, a także przed ekstrakcją zęba (wyrwaniem). Wskazaniem do skierowania pacjenta na takie badanie są także różnego rodzaju urazy twarzoczaszki, powstałe na skutek pobicia lub chorób, w tym również nowotworowych. Prześwietlenie zęba wykonuje się także przy podejrzeniu torbieli oraz kamicy ślinianek.

Zdjęcia pantomograficzne

RTG zęba pantomograficzne, które w przeciwieństwie do punktowego badania rentgenowskiego nie charakteryzuje się już tak dużym stopniem szczegółowości. Jego zaletą jest to, że zdjęcie z aparatu rentgenowskiego ukazuje wszystkie zęby, dzięki czemu można ocenić ogólny stan uzębienia. Ten rodzaj badania rentgenowskiego stosowanego w stomatologii zazwyczaj wykorzystywany jest przy formowaniu protezy zębowej.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...