W celu zminimalizowania wpływu szkodliwego promieniowania, przed prześwietleniem zęba pacjentowi zakłada się specjalny fartuch, wykonany z gumy ołowianej. W zależności od tego, czy badanie ma charakter wewnątrz- czy zewnątrzustny uzależnione jest dalsze postępowanie.

RTG zęba wewnątrzustne

W przypadku, gdy wykonuje się RTG węwnątrzustne klisza aparatu rentgenowskiego umieszczana jest w ustach pacjenta. Podczas tego badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej i musi on podtrzymywać kliszę ręką. Wiele mówi się o szkodliwości promieniowania przy takim badaniu, jednakże wedle stomatologów RTG zęba (o ile nie jest wykonywane bardzo często) nie jest szkodliwe dla zdrowia, wobec tego pacjenci nie powinni obawiać się negatywnych skutków ubocznych, związanych z napromieniowaniem.

Odczyt diagnostyki stomatologicznej

Osobą uprawnioną i kompetentną do odczytania zdjęcia rentgenowskiego zęba jest stomatolog, ortodonta lub protetyk. Niekiedy pacjentom, wykonującym badanie w prywatnych gabinetach, dołącza się szczegółowy opis, który znacznie ułatwia odczytanie wyniku. Białe plamy znajdujące się na zdjęciu RTG zęba najczęściej wskazują na próchnicę (ubytek w zębie). W badaniu rentgenowskim, stosowanym w stomatologii można zobaczyć także stany zapalne zębów, jednakże tylko w ich zaawansowanym stadium.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...